Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde “Meyvelerle dolu, bağ bahçe içinde bir kasaba” olarak geçen şirin ilçe Kemaliye, bugün eşsiz doğa güzellikleri, zengin folklorüyle ziyaretçilerini kendisine hayran bıraktırıyor.

Keban Baraj Gölü kıyısında güzel bir vadi içinde kurulan Kemaliye, Erzincan’ın 9 ilçesinden biridir. Şehre uzaklığı 194 km olan şirin ilçemizin hangi dönemde kurulduğu henüz bilinmemektedir.

1922 yılına kadar Eğin: Cennet gibi güzel bahçe ismiyle bilinen ilçe, halkın Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’e bağlılığını bildirmek için gönderdiği telgrafta 500 atlı ile yanında olacağını bildirmesi üzerine Atatürk’ün “Eğinliler, siz kemale ermiş insanlarsınız bu yüzden adımı size veriyorum”, demesiyle yeni ismini Kemaliye olarak alır.

Osmanlı döneminde Diyarbakır’a bağlı olan Kemaliye, 1926’da Malatya’ya, 1938 yılında Erzincan ilimize bağlanır. İlçe merkezi ve bağlı yerleşimleri geleneksel yöre mimarisini ve dokusunu bugünlere kadar korumuş olmasının yanısınıra, Kemaliye halkı bugünde korumaya devam etmektedir.

Kemaliye nefes kesen doğasıyla bugün her türlü doğ sporlarının yapıldığı bir ilçemiz. Dünyanın en büyük kanyonu grand canyon’dan sonra Avrupa’nın ikinci büyük kanyonuna sahip Kemaliye, her yıl turist akınına uğrar.

Okuma yazma oranının Türkiye ortalamasını geçtiği şirin ilçemiz Kemaliye’ye giderseniz, özellikle adrenalinin dorukta yaşamak isterseniz Uluslararası Doğa Sporları kapsamında yapılan base-jump atlayışlarının olduğu şenliklerin yapıldığı yaz aylarını tercih edin.

Kemaliye halkına ciddi izler bırakan merhum valimiz Recep Yazıcıoğlu’nun ciddi emekleri olan ilçemizde, turistlerin uğrak noktası olan Lökhane’ye gitmeyi ve enfes Türk Kahvesi eşliğinde yöreye özgü tatlı olan beş ateşi yemeyi unutmayın.

Bir de beni özleyin.

 

seyahat