Bu sene İzmir’i yeniden göresim var. Ancak her zamankinden farklı bir yol izleyesim var. Hiçbir plan yapmadan bilinmeyen bir yolculuk yapasım var. Derken, sadece konum belirledim kendime İzmir’de, Çeşme’yi, Alaçatı’yı, Ilıca’yı ve Sığacık’ı görmek istiyordum. Aylardan temmuz, mevlam neylerse güzel eyler dedim çıktım yola. İşte bu muhteşem turum esnasında tesadüfen Ildırı’yı keşfettim. Ne de iyi yaptım.

Ilıca yolu üzerinde bulunan Manzara Kafe’de sabah kahvemizi içtik ve kendimize kalacak bir yer arıyoruz. İşte o yol bizi Ildırı’ya getirdi. Kartpostalları kıskandıracak güzellikteki Ildırı’yı görünce tamam dedim burada konaklamalıyız. Hemen kendimize uygun mu uygun bir butik otel bulduk. Üstelik otelin sahibesi de güzel mi güzel bir kadıncağız. Otelle ilgili anılarım bir sonraki yazımın konusu sevgili okur. Şimdi düşün peşime Ildırı’yı gezeceğiz.

Maviyle huzur bulan gezginlerdenseniz benim gibi Ildırı sığınabileceğiniz en güzel limanlardan biri demedi demeyin. Huzur bulup, kalacak yerinizi ayarladıktan sonra, gönül rahatlığı içinde köyün meydanına inebilirsiniz.

Düş ile gerçeğin birbirine karıştığı Ildırı sokaklarında gezerken, arnavut kaldırımlı dar sokaklarında komşu teyzelerin samimiyetle sohbet edişi, köy meydanına kurulan kadınlar pazarında el emeği göz nuru reçellerin sergilenişi benim için mutluluk sebebiydi. Doğaya ve doğala saygılı köy hayatına yıllar sonra yeniden kavuştuğum için ne kadar da şanslıydım.

Köy meydanındaki mavi beyaz boyalı bir kapı çok tanıdık gelmişti. Sohbet esnasında öğrendim ki, birçok diziye de ev sahipliği yapmış Ildırı’yı Fatmagül’ün suçu ne? dizisinden hatırlamışım meğer. Geçtiğimiz sene de “Hayat sevince güzel” dizisi çekilmiş bu güzelim köyde.

Çeşme’nin 20 km kuzeydoğusunda yer alan Ildırı Köyü’ne gelirken Erythrai tabelaları ilgimi çekmişti. Ne olaki dedim, araştırdım. Ildırı Köyü’nün antik dönemdeki adının Erythrai olduğunu öğrendim.

Milattan önce 335 yılında inşa edilmiş olan Erythrai antik kenti ve antik tiyatrosunu gezebilme şansına sahipsiniz Ildırı’da, üstelik de hiçbir ücret ödemiyorsunuz. 1964-1982 yılları arasında Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ekrem Akurgal ve ekibi tarafından yapılan kazı çalışmaları sonrasında m.ö 3. yüzyıl sonralarında yapıldığı sanılan Akropol’ün kuzey yamaçlarındaki antik tiyatro toprak altından çıkarılmış ve şehrin etrafının 5 km uzunluğunda surla çevrili olduğu anlaşılmış.

Bu önemli merkezdeki ikinci nesil Ankara Üniversitesi kazıları 2007 yılından beridir de Do. Dr. Ayşe Gül Akalın Orbay tarafından yürütülüyormuş. Bakalım daha neler öğreneceğiz bu cennet vatan ile ilgili.

Roma İmparatorluğu içinde özgür bir kent statüsü kazanan Erythrai, şarabı, keçileri, değirmen taşları ve kadın kahinleri Sibyl ve Herophile ile ünlüymüş. Zamanının en önemli ve zengin kentlerinden biriymiş. Ünlenme nedenlerinden biri de  tanrıların sözcüsü olarak kabul edilen ve “Sibylline Kahinleri” diye adlandırılan kişilerden en önemlilerinden birisinin burada yaşamış olmasıymış. Sanat, bilim, astronomi ve kehanet merkezi olarak anılan Erythrai’nin kadın kahinleri dünyaya nam salmışlar.

Michalengelo’nun Sistine Şapeli’nin tavanında da döneminin en önemli kahineleri arasında gösterilen Erythrai’ye yer verilmiş.

Havası güzel, suyu güzel, insanları güzel bir köy Ildırı. 12 iyon kentinden biri olan Ildırı huzurun adresi. Anadolu’da bugünkü İzmir ile Aydın illerinin sahil şeridine Antik Çağ’da “İyonya” denilirmiş ve bölgede zamanında 12 bağımsız şehir devleti varmış.

İyonya Birliği’ndeki 12 antik kenti sayacak olursam, ki saymalıyım ki bu kentleri birbir gezip gezip size anlatabileyim, Phokaia (Foça), Klazomenia (Urla), Erythrae (Ildırı, Çeşme), Teos (Seferihisar), Kolophon (Değirmendere), Lebedos (Ürkmez), Ephesos (Efes), Priene (Söke), Mydnos (Gümüşlük, Bodrum), Miletos (Milet), Khios (Sakız Adası), Samos (Sisam Adası). Yazdığımıza göre, dilerim en kısa sürede birlikte gezme şerefine de erişiriz.

İyonyalı destan şairi İzmirli Homeros’un “Güneşin en güzel battığı yer” olarak ifade ettiği Ildırı’nın havasını solumaktan, Çeşme yarımadasının en bakir köyü Ildırı’yı dünya gözüyle görmüş olmaktan dolayı şanslıyım. Darısı başınıza.