Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ara sokakları gezerken, bir çok eski Diyarbakır evinin kafe ya da restorana dönüştüğünü görürsünüz. O eski tarihi dokusunu korumuş evler bugün misafirlerine kapılarını ardına kadar açmış. İşte bugün o evlerden birine konuk olacağız.

aslihan-cafe

Tarihi Yoğurt Pazarı Yolunda, Yavuz Sultan Selim Ortaokulu’nun karşındaki, Savaş Mahallesi Şeftali Sokağa girerseniz Aslıhan Antik Pansiyon, Cafe, Restaurant’la gözgöze gelirsiniz.

Şirin mi şirin Aslıhan Cafe’ye yolunuz düşerse bölgede bir ilk olarak, Ermeni Mutfağı’nı ve kültürünü yaşatma ve canlandırma düşüncesiyle hayata geçmiş bir proje olduğuna tanık olacaksınız.

Muhteşem organik ürünlerden oluşan bir kahvaltı yapmanın tadına varmak istiyorsanız, Aslıhan Cafe’yi öneririm size.  Eşsiz lezzetleriyle hem damak zevkinize, hem de göz zevkinize hitap edecek kahvaltı menüsünü gördüğünüzde küçük dilinizi yutacaksınız.

Kahvaltının ardından Aslıhan Antik Pansiyon, Cafe, Restaurant’ta şöyle bir gezintiye çıktığınızda,  eski bir Diyarbakır evinin karakteristik özelliklerine tanıklık edeceksiniz. Özellikle kafe içindeki şirin kütüphane illaki dikkatinizi çekecek ve geçmişe yolculuk yapacaksınız.aslihan

10 kişiyi konaklatacak bu tarihi evde dilerseniz kalabilir, Diyarbakır’ın en eski yerleşim merkezinde kurulmuş Sur ilçemizi gezmeye devam edebilirsiniz.

Dicle Nehri’nin kenarında denizden 600 metre yükseklikte, Karacadağ’ın lavları üzerine kurulmuş Sur ilçemizi gezerken, Güney Doğu Anadolu Bölgemizde egemen olmuş büyük uygarlıkların bıraktıkları izlere  rastlayacaksınız.

Dinlenmek için akşam Aslıhan Antik Pansiyon, Cafe, Restaurant’ınıza geldiğinizde,  avluda sizi enfes bir müzik grubu karşılayacak.  Etnik müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız, keyifli bir gece geçirmek için doğru adrestesiniz demektir. Ruhunuza muhteşem bir müzik ziyafeti çekebilirsiniz.

Bu otantik measlihan0kan, ortamının sıcaklığı, yöresel yemeklerinin lezzeti, enfes tatlıları, özel şarabı ve özellikle çalışanlarının güler yüzüyle size huzur verecek.

Tadı damağınızda kalacak bu lezzetlerin hazzını bir daha yaşamak için,  Diyarbakır’a her gelişinizde Aslıhan Antik Pansiyon, Cafe, Restaurant’a uğramak isteyeceksiniz.