Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin Gazi Magosa ilçesinde ruhum ve kalbim kaldı diyebilirim. Gelin bugün de  Yakındoğu ile Avrupa arasında özel bir basamak, Kıbrıs’ın tek derinsu limanına sahip şehri Gazi Magosa’yı gezelim.

1974 yılında resmen gazilik ünvanı alan Gazi Magosa, kumda saklı 365 kiliseli şehir olarak bilinir. Liman, turizm ve üniversite kentlerinden biridir Gazi Magosa. Dünyanın en iyi plajları arasında bilinen Gazi Magosa’nın altın kumsalları görülmeye değer.

Eğer yolunuz Gazi Magosa’ya düşerse, Othello Kalesi, Gazi Magosa Limanı, Aziz Nicholas Katedrali, Francis Kilisesi, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, Kertikli Hamam, Magosa Surları, Aziz Banabas Manastırı ve Salamis Antik Kenti’ni muhakkak görün.lala mustafa paşa cami-magosa

Avrupa tarihinde en uzun ve kanlı fetihlerden biri olarak kabul edilen Gazi Magosa Kalesi’nin fethi, Lala Mustafa Paşa önderliğindeki Osmanlı Türk ordusunun sonsuz cesareti ve eşsiz savaş teknikleri sayesinde gerçekleştirilir.

Zamanında kalenin etrafı su ile çevriliymiş ve girişler, zincirler ile kalkan inen köprülerle sağlanırmış. O köprülerin yerlerini gezerken görmek mümkün Gazi Magosa’da…

DSCN0706Kara Kapısı ve Deniz Kapısı’nın yanısıra, Sheakespeare’in bir kısmı Kıbrıs’ta geçen Othello trajedisinden ismini alan Ortaçağ’a ait Othello Kulesi’ni Gazi Magosa’nın girişinde göreceksiniz.

Çılgın bir tarihi gezi yapmak istiyorsanız, karış karış gezin derim Gazi Magosa’yı. Her köşesi buram buram geçmiş kokuyor.

Gazi Magosa’nın merkezine vardığınızda Akdeniz’in en önemli gotik yapılarından biri olan,  St. Nicholas Katedrali iken Osmanlı devlet adamlarından Kıbrıs Fatihi Lala Mustafa Paşa’nın burayı ele geçirmesiyle Lala Mustafa Paşa Camii’ne dönüştürülen yapıya hayran kalacaksınız.

Vatan Yahut Silistre oyunundan sonra buraya sürülen Namık Kemal, üç sene boyunca Lala Mustafa Paşa Camii’nin hemen karşısında bulunan zindanda kalmış. Bugün orası Namık Kemal Zindanı ve Müzesi olarak gezilebiliyor.

Gezinizi tamamladıysanız, yorgunluk kahvenizi meşhur Petek Pastanesi’nde içmenizi şiddetle öneririm. Bir kahve içimi yorgunluğunuzu alınca hemen arkasından, 1976 yılından beri ürettiği harika dondurmalarla meşhur Petek Pastaneleri’nin bol meyve parçacıklı dondurmalarından da yemeden sakın geri dönmeyin.