Merak edip dururdum. Topraklarımızdan kimler gelmiş kimler geçmiş, nasıl izler bırakıp da gitmişler? Atatürk’üm bu kenti neden başkent seçmiş. Yoğun düşünceler içinde Ankara’ya bir seyahat planlarken, “Kahramankazan Belediyemiz’den davet aldım. Ülkemi köy köy gezmenin hayalini kurduğum için, adeta kuş gibi uçarak Ankara’ya gittim. En genç belediye başkanlarımızdan biri olan misafirperver başkanımız Lokman Ertürk Bey’in konuğu oldum.

 

Kazan adı üstünde, derin, büyük bir kap misali adeta bir metropol gibi şehir sanki. Şehir merkezine girince gözlerinize inanamıyorsunuz, çünkü kent mimarisi ve yapılaşma düzeni o kadar güzel ki gözlerinizi okşuyor, huzur ve sakinlik veriyor. Tamam ben burada çok da güzel yaşar ve yaşlanırım dedirtiyor size. Görmeniz lazım.

Metropol ilçemizKahraman Kazan’ın merkezinde eti ve kavurması meşhur olan Kazan’ı temsil etmek için dikilmiş boğa ve meşhur kazan kavununu simgeleyen heykelleri karşılıyor bizi.

Belediye binasına varıyor ve gözlerinize inanamıyorsunuz. Çünkü, büyükşehirleri kıskandırır nitelikte bir hizmet binası var Kahramankazan Belediyesi’nin.  Kurumsal kimliğine kavuşmuş, her halinden belli olan vizyonu ve misyonu ile bütünleşmiş, amacını bilen bunun için atom karınca misali çalışkan bir belediye.

Bir sürü kardeş belediyeye sahip Kahramankazan, özkardeşi Beypazarı ilçemiz ile de sırt sırta vermeyi ihmal etmemiş. Kardeş şehir ve iyi niyet protokolü imzalamış. Bu protokol, zaten ilişkileri iyi olan iki ilçemiz arasındaki kardeşliği resmileştirmiş bir bakıma.  Ne mutlu her iki belediyemize de…

Türkiye’nin en hızlı gelişen ilçeleri arasında yer alan, kültürel ve etnik açıdan son derece zengin olan Kahramankazan, ilçemizde yaşayan insanlarda ortak bir aidiyet duygusu ve kentlilik bilinci yaratabilmesi bakımından da, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında gösterilen 12 Yıldız Şehri ünvanına sahip bir ilçemiz.

52 bin nüfusu olan ilçemiz içine yapılan tesisleri, kompleks yapıları, otelleri, hamamları, organize sanayi bölgeleri, lojistik üsleri ile sanki 152 bin nüfusa karşı stratejik plan olarak hazırlığını şimdiden yapmış bir kent canlılığıyla hayretler içinde bıraktı beni.

Kahramankazan’da özellikle gezilmesi görülmesi gereken ilk 5 yeri saymam gerekirse,

1- Cumhuriyet döneminin ilk kadın milletvekillerinden Satı Kadı’nın evi muhteşem bir müzeye dönüştürülmüş. O dönemde köyün muhtarı olan Satı Kadın, Atatürk’ümün önerisiyle milletvekili olmuş, cesur ve yiğit Türk Kadını’nın simgesi olmuş isimlerden sadece biri. Kahramankazan’a gidin ve Satı Kadının konuğu olun sevgili okur.

2- Hamam severseniz, özellikle ülkemizin su kalitesi en yüksek termal sularından biri olan Kahramazankazan Kaplıcası Hamamı muhteşem. Görmeniz lazım.

3- Kahramankazan’da öyle bir Yarı Olimpik Yüzme Havuz Tesisi var ki, içine girip kaybolursunuz. Çünkü havuzun içi adeta kompleks spor merkezi niteliğinde. Dilerseniz fitness yapın, zumba, yoga, pilates derslerini takip edin. Dilerseniz de havuzunuza girip, ardından sauna keyfi yapın. Sonrasında da hamamda huzur bulup, otelinize kuş gibi hafifleyip dönün. Keyif sizin.

4- Bu arada Türkiye Bocce, Bowling, Dart Federasyonu işbirliği ile Türkiye’nin müstakil ilk Bocce Salonu da Kahramankazan’da ve Avrupa erkekler ile Avrupa kadınlar bocce şampiyonalarına evsahipliği yapıyor.

Şimdi siz bana Bocce ne olaki diyorsunuz belkide. Anadolu’da misket oynayan çocuklarımızı gören Avrupalılar’ın memleketlerine gidip, kimlik kazandırdıkları bir spor dalıdır Bocce.

Tabi bunu gören Kazanlı Belediye Başkanımız  Lokman Ertürk durur mu, Avrupalılar’ın bocce dedikleri misketimizi alıp anavatanı ülkemize yani Kahramankazan’a geri getirmiş ve harika bir Bocce Salonu kazandırmış memleketimize. Emeğine sağlık başkanımızın.

5-Kahramankazan’da bir de Eğitim Spor ve Kamp Merkezi var ki , onu da görmeden dönmeyin derim. Tesisin fitness salonu, saunası, 120 kişilik konferans salonu, 100 kişilik yemekhanesi, 1 tane jakuzili suit odası, 8 adet tek kişilik odası, 10 adet çift kişilik odası var. Bu tesiste bocce, halter, voleybol, basketbol, güreş, futbol gibi branşlarda antreman, kamp, eğitim ve gelişim seminerleri de düzenlenebiliyor. Yok yok anlayacağınız.

Eee daha ne olsun diyeceksiniz belki sevgili okur ama ben size daha Kahramankazan’ın 3’te birini anlattım desem yeridir.
Yeni yazımda görüşmek dileğiyle, beni izlemeye devam edin.