Gündüz Olympos Antik Şehri’ni  gezdiğim yetmiyormuş gibi, aynı günün akşamı Yanartaş’ı görmeden gelme diyen dostlarımı dinleyerek, Olympos Dağı’nın tepesinde aldım soluğu. Yanartaş’ı görebilmek için Çıralı Köyü’nden 1.5 kilometrelik bir patikayı tırmandım. Bir yandan ayaklarımın altından taşları yuvarlarken, bir yandan da telefonumun yardımıyla gözümün önünü görmeye çalışarak, adrenalin dolu bir yolculuk sonunda zirveye ulaştım.  Bir de ne göreyim…

Dağın tepesinde dairevi bir alanda çıra gibi yanan zayıf alevler var. Ne enteresan dememe kalmadan şöyle bir çevreme bakındığım anda hayatımın ilk kültür şokunu Yanartaş’ta yaşamış oldum.

İçinde hiç sönmeyen ateşi barındıran Yanartaş’ı görmeye çıkan ülkem insanları o efsanelere konu olmuş dağı görmek için değil, dağdaki alevler üzerinde sucuk ve marşmelov pişirmek için çılgınlarca dağa tırmanıyorlarmış. Nasıl da ehlikeyf bir milletiz.

Birçok mitolojik öyküye konu olan Yanartaş’ı Homeros şöyle anlatmış: Likya Kralı, Bellerophontes adlı genci aslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan Chimaira isimli canavarı öldürmesi için görevlendirir.

Zeus’un verdiği kanatlı at Pegasus’la canavara saldıran Bellerophontes mızrağıyla öyle bir vurur ki ateş soluyan canavar oracıkta yerin yedi kat altına gömülür ve ardında ağzından çıkardığı alevler kalır. İşte bu yüzdendir ki Yanartaş’ın ateşi sonsuz kadar sönmeyecek şekilde yanarmış.

Bellerophontes’in zaferini kutlamak amacıyla, Olimpos’ta bir yarış düzenlenir. Atletler, Chimaira’nın ateşi ile meşalelerini tutuşturarak koşmaya başlarlar.

Yunan mitolojisine göre de ilk olimpiyat ateşinin yakıldığı dağdır Yanartaş. İşte bu yüzdendir ki antik adı “Chimaira” olan Yanartaş, tarih boyunca her daim kutsal bir alan olarak kabul edilmiş.

Yüzyıllardır sönmeyen ateş Yanartaş yakınlarında Roma ve Bizans döneminden kalma bir kilise ve tapınağa ait kalıntıların olduğu da söyleniyor. Ancak, ben hava kararmasına yakın tırmanışa geçtiğim için göremedim. Dilerseniz siz onu da görebilirsiniz. Beni özleyin.