Anadolu insanı ve köy yaşantısı, dünyanın her yerinden merak edilirmiş ama, özellikle Cumhuriyetimizin kurulmasının ardından konu daha bir revaçta olmuş. Nasıl mı olmuş? Anadolu insanı ve köy yaşantısı edebiyatımızda bir akım olarak yer almış ve öncülüğünü de Ahmet Kutsi Tecer yapmış. Hatta Tecer’in meşhur şiiri, “Orda bir köy var uzakta” şiirini hepiniz hatırlayacaksınız ve beni daha iyi anlayacaksınız.

 

İşte Ahmet Kutsi Tecer’in bu meşhur şiirini babasının memleketi Kemaliye’nin Apçağa Köyü için yazdığı söylenir.  Ki bence öyle çünkü gidip bizzat köyü gördüm köylülerle sohbet ettim. Şairin dediği gibi siz gidip görmeseniz de o köy bizim köyümüzdür sevgili okur bizim köyümüz.

Şiire konu olan Apçağa Köyü’nü görünce neden bu dizelerin yazıldığını daha iyi hissedeceksiniz. Ülkemizin eşsiz köylerinden biri zira Apçağa. Size yaşadığınızı hissettirecek. Azimin neler başardığını ispat edecek.

O uzak köyde göreceğiniz Ahmet Kutsi Tecer Kültür Müzesi’ni gezmekten keyif duyacaksınız. Tecer’in kişisel eşyalarının yanısıra, köylüler dedelerinden kalan geleneksel eşyaları ve giysileri de müzeye bağışlamışlar. Çok da iyi etmişler. Müze için emek veren Apçağalılar’ı yürekten kutluyorum. Bence bu özel çaba, ödüllere layık.

Yakın geçmişimizi canlandıran müzede yok yok, 150 yıllık çiftçilik aletlerinden, yöresel giysilere, mutfak eşyalarından tutunda tahta oyuncaklara varana kadar Apçağa’yı tanıtan pek çok eser ilginizi çekecek birçok anıyla karşılaşmak sizi mutlu edecek.

Köyün girişindeki müzeden başka ne var dediğinizi duyar gibiyim. İçinde yüzlerce kitabın olduğu okuma odasını görmeden dönmeyin sakın. Sedirlere oturup kitap okumak ve hayal kurmak, düş gibi ama Apçağa’da gerçeğe dönüşmüş.

Atölyeler, tarihi fırın, hamamın yanısıra Apçağa Köyü, 250-300 yıllık geçmişi olan birçok ahşap eve sahip.  Neden herhangi bir koruma statüsüne sahip değil bu evler diyen köy sakinleri koruma kuruluna başvurup başvurup sonuç alamayınca, köyün ihtiyar heyeti kendi kendilerine karar çıkarmış, köylerini “tarihi sit alanı” ilan etmiş ve koruma altına almış gibiler. Apçağa’yı gezerken konuksever köy halkının bana hissettirdikleri bunlardı. Nasıl sahip çıktıkları ve değer verdikleri gözlerinden okunuyordu insancıkların, işte bu başarı öyküsü görülmeye değer sevgili okur, görmeniz lazım.

Tarihi değer taşıyan ve koruma altına alınan evlerdeki sofa, divanhane, kiler, selamlık bölümlerini gezerken geçmişe yolculuk yapıyor, taş, ahşap ve kerpiçin bir arada kullanıldığı Osmanlı’nın sivil mimari örneklerinden birine tanıklık ediyorsunuz.

Çağlayan su anlamına gelen Apçağa’nın çeşmeleri de meşhur.

Apçağa halkının duyarlı yaklaşımları ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen’in  değerli çabaları bugün amacına ulaşmış. Ne mutlu emeği geçenlere.

Keyifle gezdiğim Apçağa köyünün geçmişini araştırırken, bulduklarım beni hayrete düşürdü.

Meğer, “Orda bir köy var uzakta” şiirimizin Sakarya ili Geyve ilçesi Sarıgazi Köyü’nde yazıldığı dilden dile dolaşıyormuş. Çünkü ünlü şairimiz Ahmet Kutsi Tecer bir dönem de Sarıgazi Köyü’nde yaşamış.

Daha bitmedi sevgili olur, bir öykümüz daha var şiirimiz hakkında, Kastamonu Ilgaz Dağı etrafındaki köyleri gezen Tecer’in, bir görünüp bir kaybolan köylere ithaf ederek bu şiiri yazdığı da söylenirmiş.

Ne yalan söyleyeyim, daha ne Kastamonu ve köylerini ne de Sakarya ili Geyve ilçesi Sarıgazi Köyü’nü henüz göremediğim için şiirin buralar için yazılıp yazılmadığı için birşey diyemeyeceğim. Ancak  Kemaliye Apçağa Köyü’nü görme şansı bulduğum için tartışmalara son noktayı koymak istiyorum.

Evet evet bence de bu şiir Kemaliye Apçağa Köyü’ne bakılarak hasretle yazılmış. Apçağa anlatılmaz yaşanır  diyorum ve yeniden görüşünceye kadar aranızdan ayrılıyorum. Beni özleyin.