Olgunlaşmış meyvesi ile aynı dalda, aynı zamanda yer alan tek çiçektir Portakal Çiçeği.
Sanki yılların getirdiği bilgelik ile asla terk edilmeyecek çocukluğun bir arada mutlu mesut yaşadığı serüveni yaşar ve yaşatır Portakal Çiçeği.

Portakal Çiçeği de nereden aklına geldi derseniz, hemen anlatayım.

Sakarya’nın Sapanca ilçesi Yanıkköy mevkiinde, göl kenarında 20 dönüm arazi üzerine kurulu doğal bir cennet olan Doğapark’a yolunuz düşünce beni daha iyi anlayacaksınız.

Doğapark içinde zengin bitki örtüsünün yanısıra geyikler, karacalar, lamalar, midilli atları, flamingolar, tavus kuşları, siyah kuğulardan tutun da aklınıza gelmeyecek envai çeşit hayvanın bir arada yaşadığı bir yeryüzü cenneti.

Yeryüzü cenneti Doğapark’a her gittiğinizde ruhunuz huzur buluyor. İçiniz ısınıyor. Sebepsiz bir mutluluk kaplıyor tüm benliğinizi, karnınızda kelebekler uçuşuyor. Âdeta âşık oluyorsunuz.

Bu yeryüzü cennetinin yaratıcısı, özel bir doğa tutkunu ve aynı zamanda bir sivil pilot olan Elazığlı İşadamı Ahmet Şahin, Doğapark’ı sanki açık hava sanat atölyesi olarak hayal etmiş.

Çeşitli dallardan, çeşitli ülkelerden sanatçılar bir araya geliyor ve bu eşsiz mekânda eserlerini üretiyorlar. Konuk olarak gelen tüm sanatçıların her türlü ihtiyacı Ahmet Şahin ve ekibi tarafından karşılanıyor.

Özel mülkiyet alanı olan Doğapark, 2008 yılından beridir Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’nin sanat atölyesi sizin anlayacağınız. İşte o günden bu yana Doğapark 48 ülkeden gelen 495 sanatçıyı ağırlamış ve sanatçıları ağırlamaya da devam ediyor.

Doğapark aslında tam anlamıyla bir Sanat Çiftliği. Bu çiftliğinin bütün başarılı organizasyonlarının altına yıllardır Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi’nin baş yöneticisi Hakan Körpi imza atıyor.

Hakan Körpi ile bu yıl engelli çocuklar için düzenledikleri Serbest Konulu Resim Yarışması’nda tanıştım. Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, Sapanca Doğapark ve Necmi Şahin Eğitim Vakfı işbirliği ile gerçekleştirilen sergi âdeta iş ve sanat dünyasının akınına uğradı. Ama özellikle sergiye katılan engelli çocukların mutluluğu görülmeye değerdi. Üstelik serginin tüm geliri Türk Eğitim Vakfı’na bağışlandı.

İşte bu bahsettiğim Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’nin projelerinden sadece biriydi.

Diyeceğim o ki sevgili okur, Sapanca Yanıkköy’deki sanat çiftliği beni büyüledi. Dilerim bir daha gitmek nasip olur. Çünkü bu özel yer, herkesin gidip gezeceği bir yer değil. Özel bir sanat alanı.