İzmit’ten Antalya’ya ilk otobüs seyahatimde, yolculukta sürekli uyuyan ben günün ilk ışıklarıyla uyanmış ve kendimi yeryüzü cennetine gelmiş gibi hissetmiştim. Evet evet yeryüzü cenneti Antalya’daydım.

Şehre girer girmez, Beydağları’nın üzerindeki canım Atatürk’ümün “Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir” sözüyle karşılanmak, ayrı bir heyecan ve mutluluk sebebi olmuştu benim için.

Her kurduğu cümle gibi bu söz de ilgimi çekince kısa bir araştırma yaptım ve gördüm ki Türkiye Cumhuriyeti’nin eşsiz kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’üm, Antalya’ya 6 gün süren bir gezi gerçekleştirmiş. Şehire olan hayranlığını ise 8 Mart 1930 günü gezisi sırasında Lara’dan Beydağları’na bakarken dile getirmiş.

Aslına bakarsanız sadece Atatürk’üm değilmiş böyle düşünen, kentin tarihini biraz daha araştırırken hemen hemen dünyanın yarısını fetheden Bergama Kralı II. Attalos ile karşılaştım.

Kral Attalos, egemenlik sınırlarını genişletmek ister ve akıncılarına emir verir ve der ki:  “Gidin bana bu yeryüzü üzerinde öyle bir yer bulun ki bütün kralların, bütün hükümdarların gözü kalsın. Öyle bir yer bulun ki kimse gözünü oradan ayıramasın. Gidin bana yeryüzünün cennetini bulun.”

Diyar diyar gezen akıncılar, bugün Çubukbeli olarak bilinen yolu aşıp, çamların arasından göz kırpan yeryüzü cenneti Antalya’ya görünce büyülenmişler. Hemen krallarını alıp, bölgeye getirmişler. Akdeniz’i çok beğenen Bergama Kralı II. Attalos, savunmaya elverişli gördüğü, dik falezler arasındaki alana İ.Ö 158 yılında Attaleia (Antalya) kentini kurar. Çok da iyi yapar.

Bugün Antalya Kale Kapısı mevkiinde, tarihi saat kulesinin karşısındaki meydana geldiğinizde II. Attalos Heykeli karşılar sizi. Bulunduğunuz meydanın adı halk arasında Attalos Meydanı olarak anılır. Bergama Kralı olarak kurduğu Antalya’nın ilk kentleşme sürecini başlatan II. Attalos’un bronz heykeli bugün Antalya’nın simgelerinden biridir de kimdir bu çılgın Attalos derseniz? Onu da anlatayım.

Anadolu’daki egemenliklerini daha geniş alanlara yaymak isteyen Romalılar, Kral II. Attalos’a Bergama Krallığı’nın bir bölümü önermek suretiyle, kardeşine karşı isyan etmesi için ayartmak istemişler. Ama bizim Kral II. Attalos, bu oyuna gelmemiş, kardeşi Eumenes II’ye sadık kalmış ve Romalılara’a gereken cevabı vermiş. İşte güzeller güzeli Antalya, kardeşine olan desteğini hiçbir zaman çekmemiş örnek insanın diyarı Antalya.

İlk karşılaşmamızdan sonra, benim için hep çok özel bir yer olan Antalya artık vazgeçilmezim oldu. Yılda en az bir kez olmak şartıyla kendimi Antalya’ya yolculuk yapar halde bulurum. Ülke turizmimizin başkenti iken aynı zamanda dünya turizminin de en önemli destinasyonları arasında gösterilen Antalya’yı sizinde görmeniz lazım. Demedi demeyin.